İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar Kaçırma Tedavisi ( Üriner İnkontinans)

İdrar Kaçırma tedavisi:  İdrar Kaçırma 7’den 70 Kadın Erkek toplumun büyük bir kısmını etkileyen çok yaygın bir rahatsızlıktır. İnsanların utanıp, sıkılarak şikayetlerini dile getirememelerinden ötürü yaşam kalitelerini çok düşürmektedir. Kadınlarda doğum yapan her 3-4 kişiden birinde, Erkekler de Prostat ameliyatına bağlı olarak ve yine hepsinde  ilerleyen yaşa, genetik faktörlere, kas erimesine Felce ya da travmatik yaralanmalara bağlı olarak yaygın görülmektedir.

Bu rahatsızlıktan dolayı hastalar sürekli ve sık sık idrara çıkmakta ve buna bağlı olarak normal yaşantıları etkilenmektedir. Ayrıca hastalar idrar kaçırma korkusu nedeniyle rahatça Gülmekten uzun yola seyahat etmekten, alışverişe gitmekten, arkadaşlarıyla görüşmeye kadar standart gündelik yaşantılarına devam etmekten bile kaçınmaktadırlar.

Nedenleri ve risk faktörleri: ilerleyen yaş, zor ya da çok sayıda doğum, iri bebek doğurma, menopoz, obezite, diyabet, genetik olarak bazı kadınların bağ dokularının daha gevşek olması, Kronik Kabızlık ve diğer bazı hastalıklar tarafından da tetiklenebilir. ( Astım, Kronik Bronşit, Multipl Skleroz, Parkinson gibi)


 İdrar Kaçırma Probleminin 3 modeli vardır.

.
A. Stres tipi (stres inkontinans): Öksürme, hapşırma, ıkınma, ve zorlanma gibi karın içi basıncının arttığı durumlarda görülen idrar kaçırmadır. Nedeni, sıklıkla yapılan doğumlara bağlı mesane tabanı ve üretranın (idrar yapma kanalı) anatomik desteğinin zayıflamasıdır.

B. Sıkışma tipi (Urge inkontinans): Birden idrar yapma isteği gelip, bu nedenle acilen tuvalete giderken oluşan idrar kaçırmadır. Genellikle suyla ilgili işler yaparken (bulaşık yıkamak vb) meydana gelir. Nedeni, mesanenin idrarla dolarken istemsiz ve ani olarak kasılmasıdır. Ayrıca altta yatan diyabet, parkinson, demans ve multipl skleroz gibi kronik hastalıkların bir belirtisi olabilir.

C. Karma (Mikst inkontinans):  Bu 2 tip idrar kaçırmanın bir arada görüldüğü modeldir.

Nu-Tek ürünleri  Biofeedback ve Elektrik Stimülasyonu  ile yardımınıza hazırdır.