İdrar Kaçırma Tedavisi

Felç Tedavisi

Felç Tedavisi

FELÇ herhangi bir zamanda herkesin başına gelebilecek bir olaydır. Beyin damarlarının tıkanması ya da yırtılması sonucu oluşur.        

Felç nedenlerinin %15’ni beyin kanaması, %85’ni tıkanma oluşturur.

Kalp hastalıkları ve kanserden sonra en sık görülen üçüncü ölüm nedenidir. İnme erkeklerde kadınlardan daha sık görülür. Esas olarak bir yaşlı hastalığıdır; çoğu hasta 65 yaşın üzerindedir.

Hipertansiyondan sonra gelen risk faktörü kalp hastalıklarıdır. Diyabet inme riskini iki kat artırır. Sigara önemli risk faktörlerinden biridir. 

 

Felç olduğunda beyin hücreleri oksijensiz kalır ve ölmeye başlarlar. Beyin hücreleri ölmeye başlayınca o bölgedeki ilgili alan zarar görür. Örneğin hafıza ve ya kas hareketleri kaybedilir. Hastanın nasıl etkileneceği kanama veya tıkanmanın beynin neresinde olduğuna göre değişir.

Mesela küçük bir felç geçici kol ve ya bacak da kas zayıflığı gibi minör problemler yapabilirken, daha büyük bir felç geçiren kimse; vücudunun bir tarafının hareketlerini kalıcı olarak yitirebilir. Bazı insanlar felçten tamamen iyileşirken, hastaların 2/3’ü çeşitli sakatlıklarla hayatlarına devam etmektedirler.

 

Sayılarla  FELÇ

 Her yıl 800,000 insan yeni ve ya önceden var olan felci tecrübe ederler.

 Her 40 saniye de bir, bir kişi felç olmaktadır.

 Felç Amerika’da 5. ölüm sebebidir.

 Her 4 dakika da bir kişi felçten yaşamını yitirmektedir.

 Felcin % 80’ene kadar olanı önlenebilir.

 Felç Amerika’daki sakatlanmaların en büyük nedenidir.